Eğlence, Bilgi ve Paylaşım Platformu
Geri git   Eğlence, Bilgi ve Paylaşım Platformu > ChatForumlari ~ Forum ~ > ChatForumlari.Com Üyelere Özel > Kişisel Sayfanız

Forum Duyuruları
» ChatForumlari.Com - Forum Kuralları
» ChatForumlari.Com - Moderatör Başvurusu
» ChatForumlari.Com - Önerileriniz
» ChatForumlari.Com - Şikayetleriniz
» ChatForumlari.Com - Nick Değişimi Hakkında
» ChatForumlari.Com - Avatar Değişim İstekleri
Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14.03.19, 10:39   #1
Yetkisi
Yetki Bilgisi
Kayıtlı Kullanıcı
Avatar Yok
Bilgiler
Üye No: 72
Üyelik tarihi: Feb 2019
Mesajlar: 1.004
Toplam Aldığı Beğeni: 1
Toplam Verdiği Beğeni: 0
Rep Puanı: 10
Kıdemi: eTiKeT™ daha yolun başında

Ruh Halim: Enerji Dolu
Adı geçen: 0 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Post Takip Ettiğiniz Hesapların ve Hakkınızda Bölümünün Önemi

Sosyal medya, hayatımızın her alanına işlemekte ve bizzat hayatın kendisi gibi algılanmaya başlanmaktadır. Akşam telefon aldım, yiğenim oyuna giremiyormuş çünkü oyun facebook ile bağlantılıymış. Sonradan fark ettik ki, Facebook çökmüş. Instagram’da Facebook’un olduğu için, orada da sorun var.

Facebook hesabımı sildim, instagram’ı da görsel twitter olarak kullanıyorum (muhtemelen takip edenler fazlasıyla sıkılmıştır). Fakat benim için sosyal medya, twitter’dan ibaret. Facebook başlangıçta güzeldi, fakat akrabalar falan geldikten sonra birnevi mahalle baskısı haline dönmeye başlayınca, oradan kaçmıştım zaten. Ailemi arayıp “aman o kadar politik şey yazmasın” diyenden tutun, “bak kızlarla takılıyor” (o sırada dans kulübündeydim), “alkol alıyor çok fazla” (haftada bir dışarı çıkınca bir iki bardan bir şey içerken arkadaşlar facebook’a koyup etiketliyor veya ben paylaşıyorum, ona diyorlar)…. Haliyle iğrenç bir yer oldu.

Öte yandan twitter için “vazgeçilmez” diyebilirim. Facebook’un saçma sapan uydurma haberlerinin paylaşılması (özellikle politika, sağlık ve dini efsaneler beni bitiriyor) yanında twitter’ın kafası bambaşka. Açıkçası twitter kullanıcılarının, diğer sosyal medya hesaplarına oranla birazcık daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. Evet Twitter’da da yanlış haberler, bazı gruplarca “bilinçli olarak” yanlış paylaşımlar yapılıyor. Fakat Twitter başka.İyi Bir Twitter Kullanıcısı Mıyım?

Kendim iyi bir twitter kullanıcısı mıyım? Genelde Twitter’ı haber almak, olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmak için kullanıyorum. Örneğin “Kuzey Ormanları Savunması” gibi bir hesap var ve bu insanlar İstanbul’un ciğerlerini savunmak için bir sürü şey yapıyor. Ne kadar ilgi görüyor orası tartışılır ama direkt haber alabiliyorsun. Eğer ilgileniyorsan, takip edebilirsin. ASELSAN’dan Büyükelçilere, BM’nin görevlendirdiği arabuluculardan, haber ajanslarına ne isterseniz var…

Kişisel hesabımı (@emrecetintr) bu nedenle kullanıyordum. Politikacılar, diplomatlar, ajanslar, akademisyenler, önemli topluluklar… Tabi takip ederken, bol bol paylaşım da yapıyorum.günün belli saatlerinde Twitter’a girip (biliyorsun, yapılan araştırmaya göre bir Tweet, 18 dakika boyunca göze çarpabiliyormuş), önemli şeyleri retweet ediyorum. Hayatımla ilgili bazı şeyleri yazıyorum. Ehliyeti nasıl aldığımdan, kedilerimin saçmalıklarına kadar. Aynı kafayı yaşayan insanlar takip etsin diyorum. Onun dışında herkese yönelik bir esap olmasını zaten istemedim.

Fakat Twitter’da Emre Çetin Blog için bir hesap açmam gerektiğinde işler karıştı (@emrecetinblog). İlk başta Sadece blog gönderilerini paylaşsam da, orada ortak bir noktası olan insan topluluğunu gördüm. Evet yıllardır bin takipçiyi bile geçememiş değildi hesap fakat anket yapabilir, iletişime geçebilirdim.

Emre Çetin Blog hesabından sonra, aslında twitter’ı yayıncı olarak kullanamadığım gerçeğini anladım. 5-6 bin sözcüklük yazılar yazmaya alışmışken, eskiden 140 fakat şimdi 280 olan tweet ile bir şeyleri paylaşmak tabi ki zor geliyordu. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümlerini okumuş, 16 yaşımdan beri politika, propaganda gibi konularla ilgilenmiş biri olarak blog üzerinde her konuda dikkat edip, kaynak vermeye çalışırken; adı-görseli olmayan twitter hesaplarından; kahve ağzıyla paylaşılan tweetlerin binlerce kişi tarafından retweet edilmesi, böyle hespaların 60-80 bin takipçisinin olmasını da hâlâ anlayabilmiş değilim açıkçası.

Tamamen takipçi sayısına kafayı takmanın da psikolojik bir sıkıntı olduğunu düşünsem de, takipçi sayısı bir anlamda kimlere ve ne kadar ulaşabildiğinizi gösteriyor. Tekrar paylaşımlar ise katıldıklarını, benzer düşündüklerini gösteriyor. Sonra takip ettiğim bazı önemli kişilere baktım. Beni geçtim, çünkü blog ayda 50 bin kişiye ev sahipliği yapsa da, 50 kişiye ev sahipliği yapsa da ben yazacağım. İnsanlara ulaşmak bir amaç fakat kitlelere ulaşmak, blogun amacı değil. Ben de sevdiğim bazı önemli akademisyen, diplomat ve grupların hesaplarına baktım. Bu hesaplardan, bilgi ve tecrübeye dayalı paylaşımlar oluyor çünkü kendileri öyle. Durum ne yazık ki iç açıcı değil. 6-8 bin civarında kalmış örneğin. Bakıyorsunuz 100 bin civarı twitter hesabı olan insana, “cumhurbaşkanı olcem ben” diyor, iktidara giydirmişte giydirmiş. Veya tam tersi muhalefete sallamış. Veri yok, analiz yok… Köy kahvesinde, rakı sofrasında konuşulan şeyler. Fakat 100 bin takipçi var. Eğer organik ise (şişirilmemiş, parayla alınmamışsa), çok acı. Bunca uzmana ayıp oluyor.

**

Bütün bunlara bakınca, “iyi bir twitter yayımcısı olmadığım” kanısına vardım. Hatta Blog twitter hesabını kapatıp kapatmamak konusunda tereddütüm olsa da, şimdilik açık.

Öte yandan çok sevdiğim, milyonlara ulaşan insanlar da var. Cem Seymen, Özgür Mumcu, Özgür Demirtaş gibi isimleri sayabilirim. Daha bir çok isim var aslında. Fakat bu insanlar hem bilgileriyle, hem de tarzlarıyla büyük kitlelere ulaşabilmişler. Demek ki bu da mümkün.

Bazı şeyleri nasıl geliştirebilirim diye düşünmeye başladım. İşin ilginci, 11 yaşımda programlamaya başladım, sosyal medyalarda neredeyse çıktıkları yılda hesaplarım oldu. Bilgisayar mühendisliği bölümünü değiştirip siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere geçince; bu alanda iyi olabileceğimi düşünmüştüm. Fakat yanlış düşünmüşüm. Tekrardan bu tarafa eğilmek, durumu analiz etmek gerekiyor. Bu konuya en sonda geleceğim.Kimi Takip Ettiğiniz Önemli: İnternet Sizin Yansımanız

Kutuplaşan Türkiye’de, en fazla şunu gördüm: “oda şöyle şöyle yazmış, çıkarttım arkadaşlıktan”… CHP’liyse, AKP’li arkadaşını/akrabasını çıkartıyor, vice versa (tam tersi, AKP’li ise CHP’liyi). Kıbrıs Türklerinin sevdiğim özelliklerinden birisi de; tam ters uçlardaki siyasi görüşten olsaralar bile, haftasonları mangal yaparlar, gülerler, eğlenirlerdi. Politika konusu açılınca bizim gibi kavga edip, bağırıp, çağırıp, kişiselleştirmek yerine; geyik yaparlar, birbirlerine takılırlar, gülüp eğlenirlerdi.

Türkiye’de ise biz duygusal davranıyoruz ve parti ile lideri SEVİYORUZ. Sevdiğimiz için, her türlü eleştiriyi kişisel gibi algılıyoruz ve sert yanıt veriyoruz. En büyük sorun budur. Suçlama var, hakaret var, duygusallık var… Haliyle kutuplaşmaya çok yatkın bir milletiz. İktidarından muhalefetine, kutuplaşma işlerine yaradığı için; çoğu destek vermekte. Çünkü hiçbir şey yapmasa bile, kutuplaşma olduğu için oy oranları düşmeyecek. Birisi beka sorunu diyecek, diğeri oylar bölünmesin diyecek…

**

Bu iş sosyal medyaya da yansıyor. Sosyal medyada takip edilen hesaplar (sayfa, kişi, topluluk olarak anlayabilirsiniz), sizin hesabınızı şekillendiriyor. Obama, David Letterman ile yaptığı söyleşide şöyle demişti:
Mısır’da bir araştırma yapılıyor ve Google’a “Mısır” yazmalarını söylüyorlar. Tam hatırlamıyorum ama işte radikal ise “Müslüman kardeşler”, ılımlı ise Tahir meydanı, apolitik ise Nil nehri sonuçları geliyormuş.

Araştırmaya baktım bulamadım. Fakat bugünlerde, ortamda konuştuğumuz şeylerin, telefonu elip bir şeyler almaya başladığımızda rekam olarak karşımıza çıkması, Youtube’da videolarda görebileceğiniz üzere “Google bizi sürekli dinliyor mu?” sorusunun cevabı aslında belli. Maillerde mail içeriğinin yapay zeka tarafından okunup, buna uygun reklam çıkartmaları bilindik bir durum. Sadece Google değil, Apple ve diğer firmaların da bu tür şeyleri yaptığı ortada.

Çok teknik detaya girmemek için kısaca; Google’da yaptığınız aramalar, gezdiğiniz, daha çok kaldığınız ve tıkladığınız siteler tarafından etkileniyor. Örneğin Yeni Şafak gazetesinde o ay 2 saat geçirdiyseniz ve Cumhuriyet gazetesinde 2 dakika geçirdiyseniz, tabi ki Yeşi Şafak gazetesinin bağlantıları üst sıralarda “sizin için” gösterilecek.

Google, Facebook gibi siteler, diğer sitelere yerleştirdiği kodlar nedeniyle; hangi sitelere girip çıktığınızı ve ne kadar zaman geçirdiğinizi biliyor. Facebook’un hangi verileri (sayfayı ne kadar hızla aşağıya indirdiğiniz gibi), topladığını Analytica skandalı ile birlikte öğrendik. Tam emin değilim ancak aklımda 4.800 ayrı davranışı (FAcebook’ta iken) topladığı gibi bir sayı kalmış.Gerçeklerden Ne Kadar Uzaksınız?

İşte bütün bu verilerin üzerine, sosyal medyayı düşünün. Arkadaşlarınız, aileniz, takip ettiğiniz hesaplar… Hepsi aslında sizin bir yansımanız oluyor. Google sonuçları size göre ayarlanmış. Sosyal medya hesaplarında “sizin gibi düşünen” insanları takip ettiğiniz için; bir anlamda kendinizi doğruluyorsunuz. Yani sizin gibi düşünen insanları takip ediyor, sizin gibi düşünen siteleri geziyorsunuz. Herkes değil, fakat bir çoğu böyle.

Eskiden daha kötüydü çünkü aile, mahalle, arkadaşlar, akrabalar hep aynı düşündüğü, evde belli gazete ve televizyon kanalları takip edildiği için düşünce yapısı değişemiyordu. Şimdi ben bile, “blogunu okuduktan sonra fikirlerim değişti” diye mailler alıyorum. Bir kaç tanesinde ise, aile yapısının farklı olduğunu ve yıllardır yanlış doğruları kabul ettiğini fakat blog yazısını okuduktan sonra bana kızdığını ama araştırınca doğruları yazdığımı gördüğünü söyleyen mailler…

Yani internet güzel. Fakat siz gerçeklerden ne kadar uzaksınız? Yani bu ne demek? Farklı düşünen, farklı politik görüşlere sahip insanları, hesapları ne kadar takip ediyorsunuz? Neden böyle hesaplar takip edilmiyor? İnsanların bahanesi “saçma sapan şeyler paylaşıyor” demekle sınırlı. Peki doğruları anlat o zaman dediğimde, “anlatınca anlamıyorlar” şeklinde yanıt alıyorum. Ben 4 yıldır, 400’den fazla yazı yazarak; gelen mailleri de göstererek, “doğru şekilde anlatıldığında anladıklarını” gösterebilirim.Bence bunun nedeni, yeteri kadar bilinmeyen, araştırmayan konularda; başkalarına doğruları anlatamayışımız. Verilerle, analizlerle ve en önemlisi sabırla bu insanlara doğruları anlatabilirsiniz. Fakat karşıdaki duygusal davransa dahi, sizin duygusal olma lüksünüz yok. Diğer türlü kavgaya ve hakarete dönüyor.

Duygusallıkla hareket etmeden, hakaret ve saçma bilgiler paylaşmayan “farklı görüşlü” hesapları da takip ediniz. Katılırsınız, katılmazsınız ayrı konu. Fakat toplumun diğer kesimleri ne düşünüyor, nasıl hissediyor; bunu anlamaya çalışın.Hakkınızdaki Bölümünün Önemi

Her konuda, sayılar arttıkça kontrol zorlaşıyor. Aynı şekilde Twitter’da dahil… Blog hesabımdan birilerini takip etmiyordum. Fakat takip etmem gereken kişilerin sayısı arttıkça işler çığırından çıkmaya müsait hale geliyordu. İş bölümlendirmesi yapmak istedim. Kişisel hesabımdan polikacıları, akademisyenleri, topluluk hesaplarını, diplomatları, akademik blog ve dergileri takip ederken; politika, ekonomi, hukuk vs gibi alanlarla ilgilenen kullanıcıları da blog hesabımdan takip etmenin doğru olacağını düşündüm.

Bunu uygulayacakken süper bir sorun ile karşılaştım: HAKKINDA BÖLÜMÜNÜN DOLDURULMAMASI!

Boş bırakılması sıkıntı. Kimsiniz? Bunu belirten bir şeyler yazabilirsiniz. Kedi sever yazabilirsiniz, vegan yazabilirsiniz, hukukçu, bilişim mezunu vs… Bunların hepsi, sizi ilk bakışta anlatacak şeyler. Hobileriniz, yapmayı sevdikleriniz, ilgi alanlarınız. Her şey kabul. Fakat boş bırakmayın.

Şimdi bakın, kişisel hesabımda takip ettiklerim sayfasından bir kesit:**

görebileceğiniz üzere, kim oldukları, ne yaptıkları gibi bilgiler mevcut. İlk bakışta, attıkları tweetlere dahi bakmadan; takip edip etmeyeceğimi anlayabiliyorum.

Lütfen hakkında bölümünü doldurunuz! Nerede ve nasıl yapılır? Twitter’da profilimi düzenle dediğinizde “kişisel bilgiler” kutucuğu bölümüdür.

Gereksiz, “sıkıntı çıkmasın?” gibi şeyler diyebilirsiniz. Fakat Twitter’ın amacı budur. Twitter, mikroblog adı verilen bir ortamdır. Takip etmek istediğiniz gelişmelerin, haberlerin, olayların takip edilmesini sağlar. Bir hesapta “hayvan hakları savunucusu” gibi bir şey varsa, takip ettiğinizde; ağırlıklı olarak hayvanlar ile ilgili bilgilerin geleceğini bilirsiniz. duyarlı insandır. Haliyle retweetleri de bununla ilgili olacaktır. Twitter anasayfanızı, takip ettiğiniz hesaplara göre tek alandaki bilgilerle veya görmeyi sevdiğiniz bilgilerle doldurabilirsiniz.

Bu yüzden ÖNEMLİDİR! Lütfen doldurmaya çalışın. Açıkçası profile girip bakmıyorum, çok nadirdir. Takip için burada ne yazdığı önem arz etmektedir.

**

Kısaca bunları anlatmak istedim.
eTiKeT™ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Cevap gönderemezsiniz
Ekleri gönderemezsiniz
Gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkYasal Uyarı
    ChatForumlari.Com Türkiye'nin en renkli arkadaşlık, sohbet, eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır.5651 sayılı yasada belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır.Oluşabilecek yasal sorumluluklar üyelerimize aittir.Gerekli Şikayet Bildirimleri "Şikayet" buradan yapabilirsiniz.
ChatForumlari © 2018 - 201∞
ChatForumlari.Com tescilli bir markadır.
Yukarı Çık


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255